Müstakbel Sevgiliye Mektuplar -1-

Sevgili Müstakbel Sevgili,

Mitolojide ki en güzel aşk hikayelerinden biri olan Eros ve Psyche mitosu ile tanışmamdan bir kaç hafta sonra çıkmalısın karşıma. Ve ben  sana bu hikayeyi ciddi ciddi anlatmalıyım. Hikaye Psyche’nin (ruh) güzelliğinden, aşk (Eros) ile karşılaşmasından, aralarındaki olağanüstü bağdan, aşkı kaybedişlerinden ve ona tekrar kavuşmak için verdikleri çabadan bahseder. İlk bakışta salt bir aşk hikayesi gibi görünür. Fakat alt metinlerin de ruhun yani Psyche’nin korkularını, güvensizliğini, sonrasında aşka ulaşmak için gösterdiği çabaları, çektiği  acıları ve bu süreçlerin onu olgunlaştırması sonucu aşkın tekrar ona dönmesini ve ruhun ölümsüzlüğe kavuşmasını anlatmasından bahsetmeliyim sana. Tıpkı Sen ve benim yaşayacaklarımız gibi.

Çağlar geçtikçe, dönemler değiştikçe insanların aşk nedir sorusunun cevabını bulma yolunda izledikleri yöntem ve bakış açıları değişiminden bahsetmeli, ürettikleri teorileri  deniz kenarında rakı eşliğinde tartışmalıyız seninle.

Masamız sade olmalı, birbiriyle uyumlu bir kaç meze belki bir de ara sıcak. Belki de bir iki adet  küçüklerinden Barbun. Bilemiyorum belki. Alakasız tatlar olmamalı soframızda. Birbiriyle uyumsuz tatlar lezzetin ahengini bozar, göze her hoş gelen damakta güzel tat bırakmaz. Tıpkı hayat gibi.  Hayatta kurulan  sofralara benzer. Her şeye sahip olma çabası; karışıklığa, doyumsuzluğa, mutsuzluğa sebep olur. İnsana  uyum ve sadelik hükmetmelidir. Kurdukları sofralardan da anlayabilirsin bazen insanları. Damağında güzel bir tat bırakmak için ne kadar sadelikle çabaladıklarını. Sende sade sofralar kurmalısın bize. Ben de sofranda çatalımın ucundan tatmalıyım hayatını.

Bolca, aşkın psikolojisinden var oluşumundan konuşmalıyız seninle. Sen bir elinde tabağında duran peynire meylederken bir psikolog edasıyla seansını başlatmalı; “Psikoloji bilimi içerisinde psikanalitik bakış, aşkı ilk sevgi nesnesine duyulan hislerin yinelenmesi olarak görmektedir. İlk sevgi nesnesi ( genelde ebeveyn yada ilk bakım veren kişi) doğumdan sonraki süreçte ilk temas edilendir. Güven bağının ve duygusal doyum tatmininin elde edildiği nesnedir. İlk sevgi nesnesi ile tatmin edici ve güvenli bağlanmanın olduğu ve sonrasında sağlıklı bir ayrışma dönemi geçiren bireyin yetişkinlik dönemindeki ikili ilişkilerinin de daha sağlıklı olacağı varsayılır. İlk sevgi nesnesinin yerine şimdi aşık olduğu kişiyi koymuştur. O dönemde yaşadığı güvensizlikler, korkular, tatminsizlikler varsa aynı şeylerin şimdiki sevgi kaynağında da yaşanabileceğinin endişesi vardır aşık olan kişide. Bu kişilerin genelde ızdıraplı bir aşk hayatı vardır. Karşısındakinin sevgisinden tam olarak emin olamazlar, güven duyguları eksiktir. Karşısındakine bağımlı bir yapı geliştirir ve ne tam ilişkide kalabilir ne de ilişkiyi sonlandırabilirler. Tam tersine güven dolu, sevgi tatmininin tam olduğu bir ilk nesne ilişkisine sahip kişilerin sonraki ilişkilerinde aşık olduğu kişiye ve kendine güveni ile ilgili bir sorunsalı olmadığı, sevgi doyumuna ulaşabileceği ilişkileri tercih ettiği, ilişkinin biteceğine dair sürekli bir kaygı yaşamadan ilişkisinin tadını çıkarabildiği, ilişkinin geleceğine yönelik zihinsel yatırımlarının daha sağlıklı olduğu varsayılır.” diyerek kadehimde ki rakıyı bir anda fondip yapmama sebep olmalısın. Gözlerim açık, aşkı analiz etmene hayran bırakmalısın beni.

Aşkı konuşuyoruz ya hani, deniz kenarında, rakı içiyoruz ya. İşte o kıyıya vuran dalga sesleri ile birlikte esen hafif rüzgarın tepemizde sallanan ampullerden yayılan ışıltısıyla bizi daha çok sarmasına gülümsemeliyiz. Rüzgarla titreyen ışıkların beyaz dolu kadehlerimizde dansına eşlik etmeliyiz seninle. Gözlerimizin içi gülmeli.

Ve ben senin ilk kez kedilerden bu kadar korktuğunu öğrenmeliyim. Ayakları sahil kumuna tam oturmayan, beyaza boyanmış tahta masamızın altından geçen ilk minik misafirin sana Eros’un Psyche’ye ilk dokunuşu gibi dokunduğunda gözlerinde ki tedirginliği ve attığın o kısık sesli çığlığa tanık olmalıyım o gece. Pist’li, gergin ifadeli ve anlamsız kovma çalışmalarımıza yüz vermeyen minik kulaklıyı su dökerek tehdit etmeli, biraz da yaptığımızdan utanmalıyız seninle. Çünkü ne sana ne de bana yakışır bir canlıyı korkutmak. Biz seninle  doğa gibi uyumlu ve barış içerisinde olmalıyız.

Ve sonra lafı ben ele almalıyım. Sen biten rakılarımızı kadehe, gözlerini kalbime doldururken. Rakıyı buzsuz içtiğimi öğrenmelisin mesela. Ben güzelliklere hiç bir şey karıştıramam. Uyum ve ahenk bozulsun istemem. Bu sebeple de anason ve suyun raksına  dışarıdan bir yabancı ekleyemem. Tıpkı Eros ve Psyche’nin katıksız sevgileri gibi.

”Farklı başka bir yaklaşım daha var !’’ şeklinde yukarıda yaptığın açıklamaya destekler vermeliyim. “Aşkın insan doğasında ölümsüzlüğü temsil ediyor olmasını vurgulamalıyım. Eros ve Psyche hikayesinde ki ruhun aşka kavuşarak ölümsüzlüğe, sonsuzluğa ulaşması ile günümüz psikoloji biliminin anlattığı insanoğlunun genetik aktarım isteğinin benzer niteliğinden bahsetmeliyim. Hikayede ki ölümsüzlük kavramı günümüzdeki üreme kavramına denk geliyor ya ” gözlerine anlatmalıyım bunları. Ağzım konuşurken içimden de ”böyle güzel bakan bir kadın ancak Psyche’in  yer yüzünde ki sureti olmalı” diye düşünüp gülümsemeliyim.

Müstakbel Sevgiliye Mektuplar -1-” için bir yorum

Kendininkini ekle

  1. 😊😊 ama çok güzel ama çok güzel yazmışsınız yine. Ne zamandır hiç bakamıyordum yazılanlara sizi görünce çok heyecanlandım, bu yazınız bu zamana kadar okuduğum en güzel yazınız o kadar mı güzel anlatılır işte bu kadar güzel anlatılır…Ben şimdi yazınızın ne kadar güzel anlatamadım ama😉 çok beğendim diğerlerinide heyecanla okuycam

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: