Arabesk Kültürün Yeni Varisleri; Instagram Prens ve Prensesleri.

 

Arabesk kültür, literatürde Arap tarzı olarak geçmektedir. Daha çok Arap güzel sanatlarını içine alan bu kültür, dünyada genellikle mimari yapıtların değerlendirilmesinde kullanılır. Ülkemizde ise literatüre bir müzik türü olarak girmiş, Arap ezgilerinin Türk müziği ile birleşmesi sonucu oluşmuştur.

1950’li yıllarda ülkemizde yaşanan sanayileşme hamleleri ve köyden şehre göç ile birlikte, kırsal nüfusun şehirlerde kendine yer bulma çabası ve beraberinde karşılaşılan sorunlar, ciddi sosyolojik travmaları meydana getirmiştir. Şehre göç eden kitleler ne şehirli olabilmiş ne de kırsal yaşam tarzlarından vazgeçebilmişlerdir. Kent yaşamına geçişteki bu sorun  nihayet 1976 senesinde Orhan Gencebay’ın ezgileriyle fitilin ateşlendiği, kendilerini ezilmiş, hor görülmüş, dışlanmış kabul etmiş kitlelerin açtığı isyan bayrağı olmuştur. Kendini ifade edemeyenlerin, aşklarına karşılık bulamayanların, fakir ama gururlu insaların sesi, bizde varız diyen haykırışların devrimi olmuştur. Takip eden zamanlarda Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses ve bir çok şarkıcının da oyuna girmesi ile bu kültür kitlelerin varlık sebebi haline gelmiştir.

Biyolojide adapte olamayanın hayatta kalamadığı, psikoloji de ise adaptasyon sorunu yaşayan bireylerin ciddi sıkıntılar yaşadığı aşikardır. Adapte olmak; değişen şartlara zamanında ve doğru refleksler göstererek, oluşan yeni durumun içerisinde sağlıklı bir şekilde yer almayı gerektirir.

Günümüz de teknolojinin hızlı gelişimi ve her an karşılaştığımız yenilikler bizleri sürekli değişme hazır ve buna uygun refleksleri göstermeye mecbur bırakır bir yapıdadır. İnternetin globalleştirdiği dünya yapısı; sınırların ortadan kalktığı, gizlenmenin, yok saymanın imkansız olduğu, bir tuş ile dünyanın her yerinde bilgiye anında ulaşmamızı sağlayan bir hale gelmiştir. Bu kadar hız ve dahil olunması gereken fonksiyon içerisinde uyum sağlamak, bizleri bedenen ve ruhen çok yıpratmaktadır. Algı dünyamızı yok eden bu yapı, referans noktalarımızın  yaptıklarının yapılması gereken birer emir  olduğu izlenimini vermektedir. Yapmayanın sistemden dışlanması ve yalnız kalması sonucun ta kendisi olarak karşımıza çıkar.

Arabesk kültür ile yaşadığımız sosyolojik durumun şu günün sosyal medya kullanıcılarının yaşadıkları ile pek farklı olmadığını düşünüyorum. Dünya da olan  bu hızlı değişime ayak uyduramayanlar, köyden şehre göç eden insanların yaşadıklarına benzer sorunlar yaşıyorlar. Ait oldukları guruplar bu adaptasyon sorunu yaşayan bireyleri yanlarında istemiyor, onları dışlıyorlar, hor görüyorlar yada terk ediyorlar.

Digital çağ, yapmak zorunda olduğuz yeni bir göç yolu. Instagram da bu yolda günümüz sosyal hayatının en önemli karnesi durumunda. Burada bir gün içinde servis edilen sanal gerçekler ile hepimiz takipçilerimiz karşında not alan birer öğrenci konumuna geldik. Dünyada yaşayan milyonlar bu sosyal medya uygulamaları ile var olduklarını, bu dünyaya “ben de buradayım ve en az senin kadar iyiyim” mesajlarını gönderen haykırışlarda bulunuyorlar. Kendi farkındalıklarını anlamakta zorlanan, ne oldukları konusunda bir bilgi sahibi olmaktansa, bütünün parçası olarak yörüngeden fazla uzaklaşmadan yaşamanın en tatminkâr ve doğru olduğuna inanıyorlar. Kendi mutsuzluklarının zayıflık olarak algılanacağını düşünen bu insanlar sahte mutluluklara razı olmanın acısını yaşıyorlar. Ve en büyük yalanları kendilerine söyleyen ruhsuz bedenlere dönüşüyorlar. Günün sonunda kapılar kapanıp kendi gerçek dünyamıza döndüğümüzde ruhumuz da ki o kocaman kara delikle sarmaş dolaş rüyalara dalarak yeni günün yeni savaşına hazır olamaya çalışıyoruz.

Sosyal medyayı adabıyla kullanan (-ki bu ne demekse tam bilmiyorum) tüm insan ırkını tenzih ederek takipçilerim ne haldeler bir bakmak üzere aranızdan ayrılıyorum (: .

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: