Psikolojik Gelir – Gider Tablosu Oluşturma Kılavuzu

 

2018 yılına kavuşmak için artık son düzlüğe girmiş bulunmaktayız. 2017 yılının  son hesaplarını yavaş yavaş kapatıp, yepyeni bir yıl için tertemiz bir sayfa açma zamanı geliyor.  Koskoca bir sene içerinde yapmış olduğumuz binlerce işin artılarını, eksilerini kısacası muhasebesel bir terimle bilançosunu çıkartırken, psikolojik bilançomuz ne alemde diye hiç düşündünüz mü? Yıl boyunca yaşadığımız tüm duygusal ve ruhsal olayların psikolojimize etkileri nelerdi? Neler elde etmek için neleri feda ettik? Işte tüm bunları düşünmeyenler için ”Nedir yahu bu psikolojik gelir gider tablosu?”  sorusunu hemen yanıtlayalım.

Bu işin temel prensibi maddi ihtiyaçlarımızı karşılamak için yapmış olduğumuz ve kendimizce olumlu olarak düşündüğümüz yatırımlarımızı, psikolojik dünyamızın düzeni ve dengesi için ne kadar değerlendiriyoruz. Kısacası psikolojik sağlığımız ve mutluluğumuz için yapmış olduğumuz seçimlerde kazançtamıyız yoksa kayıptamıyız?

Bu hesaplama için ben kendime aşağıda ki soruları soruyorum. Sizde bu soruları kendinize sorup dürüstçe cevapladığınız da kendi bilançonuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ne kadar sevgi alıyorsunuz sevdiklerinizden? Ne kadar güvendesiniz? İtibar krediniz ne miktarda sosyal çevrenizde? Peki ya öğrendikleriniz? Yani deneyimleriniz?

 

Tecrübelerinizin birikimi ne kadar yıl eder? Tecrübelerinizi anlatmaya kalkarsanız, kaç insanın hayatına doğru yön verebilecek kadar değerli bu deneyimler?

Uzak durdukça daha çok ilgi görenlerden misiniz? Verdikçe alamayanlar kabilesine mensup musunuz? Eğer durum böyle ise üzgünüm yatırımlarınız ölü.

Şefkat görebiliyor musunuz yakın çevrenizden? Peki ya, hata yaptığınızda merhamet geliriniz ne kadar oluyor?

Düştüğünüzde değil, düşmeyeniz diye kolunuzda hep varlığını hissettiğiniz kaç dostunuz var?

Kalbiniz, yanlış atmaya başladığında kaç arkadaşınız kalbinizin sesini duyup ritmini düzeltmek için devreye giriyor? Kalbinizi ve sizi uçurumdan kurtarıyor?

Verdiğiniz sevgilerin kaçı size aynı kalitede geri dönüyor?

Hayatınızda ki insan sizi ne kadar tanıyor ve destekliyor? Sizi siz olabilmeniz yolunda özgür bırakıyor mu? Yoksa her seferinde kavgamı çıkartıyor?

Ya güven! En çok aranılan o değil mi? Bir araştırma sonucu insanların, yüzde seksen beşi kimseye güvenemediğini açıklamış. Ne acı değil mi?

Peki ya huzur geliriniz ne durumda? Etrafınızda huzur veren keyfiniz olmadığında gördüğünüzde, sesini duyduğunuzda içinizi huzur kaplayan kaç kişi var hayatınızda?

Şöyle bir arkanıza yaslanıp, düşünmenizi öneririm. Sevgi, güven, şefkat ve deneyimleriniz de gelir düzeyiniz ne durumda? Tabii bunlarda gideriniz ne durumda bir de? Yani ne verip ne alıyorsunuz? Bilançonuz nasıl özetle?

 

Unutmayalım ki aklımız sayesinde yönettiklerimizle bir yaşam sürüyoruz ama duygularımızla yaşıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: