Içsel Dengenin Mükafatı; MUTLULUK-3

Benlik kavramı kısaca herhangi bir kişinin veya nesnenin kimliği, karakteri veya temel nitelikleri, diğer bir deyişle bilinçli ve bilinçdışı nitelikleri de dahil olmak üzere psikolojik ve fiziksel bütünlüğüdür. Benlik, kişinin kim olduğunu imgeleyen kimlikten farklı olarak, kişinin psikolojik bütünlüğünü ve psikososyal bir aktör olmasını sağlayan ayırt edici özellikleridir. Kişinin kendini olduğu gibi kabul edip sevmesi ve saygı duymasına da benlik saygısı denir. Benlik saygısı gelişmiş bireyler kendilerini oldukları gibi kabul eden , kendilerini tanıyan, zayıf ve güçlü yönlerinden haberdar ve bunları geliştirmeye yönelik adımlar atan kişilerdir. Karşılaştıkları sorunlar karşısında kendilerini  daha çabuk toparlayabilen ve duygularıyla akılları arasında sağlıklı bağlantılar kurarak negatif durumları pozitife çevirme yetilerine sahiptirler. Doyumlu bir yaşam benlik saygısı ile yakından ilişkilidir. Benlik saygısı bireyi olumlu yönde motive eden önemli bir güdüleyici etkendir. Benlik saygısı yüksek ve gelişmiş kişiler, içsel sorunlarını aşarak başarıya ulaşmada büyük şansa sahip olurlar. Bu kişiler samimi, gerçek dost ve arkadaş, coşkulu, pozitif, güvenilir ve başkalarına güvenebilen, eyleme dönük davranan, eleştiriye gelebilen, mizah anlayışları gelişmiş bireylerdir. Benlik saygısı zayıf olduğunda ise çökkünlük, depresyon, kaygı bozuklukları, stres belirtileri, psikosomatik rahatsızlıklar (baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk, kas ağrıları, mide ve barsak bozuklukları gibi) ,öfke, başkalarına karşı düşmancıl duygular besleme, kimseye güvenmeme, aşırı yarışmacılık, eş çocuk sömürüsü, kötü ilişkiler, alkol ve madde bağımlılığı, iletişim bozukluğu, bağlanma korkusu, duygusal bağlanma olmadan gelişigüzel ilişkiler, eleştiriyi kaldıramama, başkalarına bağımlılık, yeme bozuklukları, toplumdan kendini izole etme, okul başarısızlığı, başkalarını etkilemek uğruna büyük yanlışlar yapma, toplumsal olarak kendini bir yere oturtamama gibi ruhsal sorunlar ortaya çıkar

Benlik saygısının geliştirilmesi kişilerin birey olarak kendi ihtiyaçlarını belirleme ve hayata bakış acılarında neleri istedikleri veya istemedikleri ile yakından ilişkilidir. Günlük hayatın maddi ve ruhani dayatmalarına karşı benlik saygısı gelişkin kişiler içsel denge temellerinin sağlam kurulması vasıtasıyla kendi yollarında daha sağlıklı ve mantıklı olarak ilerleyebilirler. Çevrenin ve toplumun beklentilerini göz ardı etmeden, bu beklentilere karşı mantıklarını ve kendi değer yargılarını hesaba katarak tepkiler verirler. Çevrelerine hem yakın davranır hem de bireysel sınırlarını çizmekten geri kalmazlar. Böylelikle sakin, huzurlu, arayış içerisinde kaybolmadan, ne istediklerini bildikleri bir yaşantı sürmeleri anlamına gelmektedir.

Ruhsal ve bedensel daha sağlıklı bir yaşam için benliğimizi kabul edip onunla yüzleşerek ona gereken sevgiyi ve saygıyı sonuna kadar vermemiz çok önemlidir. Başkaları için yaşayan bedenler kendini bulamamış karanlıklar da kaybolmaya mahkumdurlar.

Şairin de dediği gibi “Dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak hersey”

Işe kendimizi sevmekle başlamakta buluşalım.

 

Içsel Dengenin Mükafatı; MUTLULUK-3” için 3 yorum

Kendininkini ekle

 1. yaşasın yaa benliğin farkında olan insanlar çok yaşasın, yazınız çok güzel ve faydalı tüm içtenliğimle yazıyor devamını heyecanla bekliyorum.

  Beğen

  1. Merhaba, öncelikle yorumunuz beni hem mutlu etti hem de açmış olduğum bu sayfada yazdıklarımı paylaşmak için heyecanlandırdı. Kendimiz olmakta buluşmak dileğiyle

   Beğen

   1. gerçekten çok ama çok güzel yazıyorsunuz. Yazılarınızı okuyunca acaba yazmasam mi anlatmak istediklerimi benden daha güzel anlatanlar var diye içimden geçirmedim desem yalan olur.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: